Ocena spółek handlu detalicznego

Dlaczego warto ćwiczyć z ciężarkami?

Posted on Posted inzdrowie

Dlaczego warto ćwiczyć z ciężarkami?

Ciężarki do ćwiczeń, inaczej hantle, stosuje się głównie do obciążania przy ćwiczeniach absorbujących mięśnie rąk – bicepsy i tricepsy. Ciężarki skierowane do kobiet mają dużo mniejsze wagi – od 0,5 do 3 kilogramów – i ich głównym zadaniem jest wysmuklenie i ujędrnienie mięśni rąk i ramion.

W zależności od stopnia zaawansowania treningu, ciężar hantli można zmieniać – w tym celu stosuje się regulowane konstrukcje metalowe z wymiennymi ciężarkami, które mogą osiągać wagę nawet 50 kilogramów. Waga ciężarków jest również uzależniona od celu ćwiczeń, mniejsze i lżejsze sprawdzą się przy spalaniu tkanki tłuszczowej, cięższe – powyżej 5 kilogramów – podkreślają i budują tkankę mięśniową, więc wybierane są najczęściej przez mężczyzn.

Ćwiczenie w domu

Ciężarki do ćwiczeń w domu powinien mieć każdy, kto myśli choćby o sporadycznym treningu. Dzięki nim wzmacnia się efekt ćwiczeń i mocniej angażuje mięśnie, nie tylko rąk, ale również pleców i brzucha. Hantle do ćwiczeń podstawą wszelkich ćwiczeń aerobowych, a te cięższe – siłowych. Poza ciężarkami w sprzedaży są również odważniki, które trzyma się w obu dłoniach (tzw. Kettle). Są niezastąpione przy maksymalizacji efektów przysiadów i wykroków, należy jednak pamiętać, żeby najpierw opanować odpowiednią technikę wykonywania ćwiczenia i dopiero później dodać obciążenie.

Zakup ciężarków

Jeśli jeszcze zastanawiacie się nad tym, czy warto zakupić ciężarki do ćwiczeń, oto kolejne cechy, które sprawiają, że te niepozorne przedmioty stają się niezwykłe w odpowiednich rękach: modelują całą sylwetkę (wykonywanie ćwiczeń z hantlami wspiera zachowywanie odpowiedniej postawy ciała), wzmacniają klatkę piersiową (a u kobiet ujędrniają i podnoszą biust!), pozwalają na wybranie zróżnicowanych ćwiczeń, a także dzięki nim można stopniować wysiłek – zacząć wykonywać ćwiczenie bez obciążenia, a następnie stopniowo je zwiększać, dzięki temu zapracują lepiej mięśnie i nie przeżyją „szoku” przy nagłym dużym obciążeniu.

W sprzedaży jest duży wybór hantli nie tylko ze względu na wagę, ale również tworzywo, z którego zostały wykonane.